Joulupuuseura

Joulupuuseura ry on vuonna 1991 perustettu rekisteröity valtakunnallinen yhdistys. Yhdistyksen tarkoituksena on edistää joulupuiden ja leikkohavujen kasvattajien sekä kasvattajien ja sidosryhmien välistä yhteistoimintaa ja parantaa elinkeinon yleisiä toimintaedellytyksiä Suomessa. Seura on perustamisestaan lähtien vastannut alaan liittyvästä koulutuksesta ja tiedotuksesta. Vuonna 2017 jäseniä on noin 220.

YHTEYSTIEDOT

Joulupuuseura
c/o Heini Katajisto
Liikolantie 570
19700 Sysmä

Sihteeri, talous- ja jäsenasiat
Heini Katajisto
sihteeri@joulupuuseura.fi

Joulupuusanomat
Päätoimittaja Päivi Rajakari
pr@rajakari.fi

Hallitus 2018

Puheenjohtaja Juha Ruuska
Espoo
puheenjohtaja@joulupuuseura.fi

Varapuheenjohtaja Kåre Pihlström
Raasepori
kare.pihlstrom@forestal.fi

Pekka Anttonen
Vihti
pekka.anttonen@elisanet.fi

Hanna Rei
Paimio
hanna@holma.fi

Teijo Nikkanen
Punkaharju
teijo.nikkanen@luke.fi

Päivi Rajakari
Nurmijärvi
pr@rajakari.fi

Taina Tukia
Kuopio
tainaxtukia@gmail.com

Jimi Rajajärvi, varajäsen
Helsinki
jimi.rajajarvi@helsinki.fi

Esko Holma, varajäsen,
Paimio
esko@holma.fi

Heini Katajisto, varajäsen
Sysmä
sihteeri@joulupuuseura.fi

Tapahtumakalenteri

 

Syyskuu
Joulupuusanomat nro 3 ilmestyy

Lokakuu
Syyskokous ja -retkeily jäsenistölle 6.10. Leppävirralla

 

 

Lue lisää

Seura on perustamisestaan lähtien vastannut alan koulutuksesta ja tiedotuksesta. Molemmilla saroilla seura ja erityisesti sen monet aktiiviset jäsenet ovat tehneet ansiokasta ja pyyteetöntä työtä. Yhtenä esimerkkinä tästä on pääosin talkootyönä kirjoitettu ja toimitettu alan perusteos  Joulupuukirja – Joulupuun kasvatuksen perusteet Suomessa.

Seuraan otetaan jäseniksi sekä joulupuiden ja leikkohavujen tuotannosta kiinnostuneita että alalla jo toimivia henkilöitä ja yhteisöjä.

Liity jäseneksi lähettämällä allaolevalla lomakkeella viesti.

6 + 11 =