Joulupuuseura

Joulupuuseura ry on vuonna 1991 perustettu rekisteröity valtakunnallinen yhdistys. Yhdistyksen tarkoituksena on edistää joulupuiden ja leikkohavujen kasvattajien sekä kasvattajien ja sidosryhmien välistä yhteistoimintaa ja parantaa elinkeinon yleisiä toimintaedellytyksiä Suomessa. Seura on perustamisestaan lähtien vastannut alaan liittyvästä koulutuksesta ja tiedotuksesta. Vuonna 2020 jäseniä on vähän yli 200.

YHTEYSTIEDOT

Joulupuuseura
c/o Heini Katajisto
Liikolantie 570
19700 Sysmä

Sihteeri, talous- ja jäsenasiat
Heini Katajisto
sihteeri@joulupuuseura.fi

Joulupuusanomat
Toimitussihteeri Minna Ala-Kyyny
sanomat@joulupuuseura.fi

Hallitus 2021

Puheenjohtaja Juha Ruuska
Espoo
puheenjohtaja@joulupuuseura.fi

Varapuheenjohtaja Jussi Somerpalo
Salo
jussi.somerpalo@gmail.com

Madeleine Nyman
Espoo
madeleine.nyman@luke.fi

Mikko Tikkinen

Savonlinna
mikko.tikkinen@luke.fi

Aleksi Toikka
Nurmijärvi
aleksi.toikka@yahoo.com

Taina Tukia
Kuopio
tainaxtukia@gmail.com

Ari Rehu
Oulu
ari.rehu1@gmail.com

Varajäsenet:
Jimi Rajajärvi
Helsinki
jimi.rajajarvi@helsinki.fi

Harri Koponen
Kuopio
harri.koponen@kuusipuu.fi

Heini Katajisto
Sysmä
sihteeri@joulupuuseura.fi

Tapahtumakalenteri

 

2021 tulevia tapahtumia – muutokset mahdollisia

Lepaan puutarha-alan messut 12. -14.8.2021, muutettu verkkotilaisuudeksi! (Joulupuuseura ei osallistumassa etätapahtumana)

 

Joulukuusien leikkuukurssit
Lisätietoja sihteeri@joulupuuseura.fi

Sastamalan kurssi 4.9.2021

Oulussa kurssi 31.7.2021

Raaseporin ajankohta ilmoitetaan myöhemmin.

Ulkomaiset messut (muutokset mahdollisia)

19.8.2021 Tanska, Langesö
www.langesoe.dk

27.8.2021 Itävalta, Kollnitz
www.christbaumtag.at/

11.9.2021 Saksa, Eslohe Reiste
www.baumboerse.com/

 

 

 

 

 

 

Lue lisää

Seura on perustamisestaan lähtien vastannut alan koulutuksesta ja tiedotuksesta. Molemmilla saroilla seura ja erityisesti sen monet aktiiviset jäsenet ovat tehneet ansiokasta ja pyyteetöntä työtä. Yhtenä esimerkkinä tästä on pääosin talkootyönä kirjoitettu ja toimitettu alan perusteos  Joulupuukirja – Joulupuun kasvatuksen perusteet Suomessa.

Seuraan otetaan jäseniksi sekä joulupuiden ja leikkohavujen tuotannosta kiinnostuneita että alalla jo toimivia henkilöitä ja yhteisöjä.

Liity jäseneksi lähettämällä allaolevalla lomakkeella viesti.

4 + 12 =