Joulupuuseura

Joulupuuseura ry on vuonna 1991 perustettu rekisteröity valtakunnallinen yhdistys. Yhdistyksen tarkoituksena on edistää joulupuiden ja leikkohavujen kasvattajien sekä kasvattajien ja sidosryhmien välistä yhteistoimintaa ja parantaa elinkeinon yleisiä toimintaedellytyksiä Suomessa. Seura on perustamisestaan lähtien vastannut alaan liittyvästä koulutuksesta ja tiedotuksesta. Vuonna 2017 jäseniä on noin 220.

YHTEYSTIEDOT

Joulupuuseura
c/o Heini Katajisto
Liikolantie 570
19700 Sysmä

Sihteeri, talous- ja jäsenasiat
Heini Katajisto
Liikolantie 570, 19700 Sysmä
sihteeri@joulupuuseura.fi

Joulupuusanomat
Päätoimittaja Päivi Rajakari
pr@rajakari.fi

Hallitus

Puheenjohtaja Juha Ruuska
Kahisevantie 17 b, 02710 Espoo
puheenjohtaja@joulupuuseura.fi

Varapuheenjohtaja Kåre Pihlström
Skarpkullantie 299, 10420 Skuru
kare.pihlstrom@forestal.fi

Pekka Anttonen
Kaitilantie 37, 03400 Vihti
pekka.anttonen@elisanet.fi

Hanna Rei
Vellontie 340, 21540 Preitilä
hanna@holma.fi

Teijo Nikkanen
Finlandintie 18, 58450 Punkaharju
teijo.nikkanen@luke.fi

Päivi Rajakari
Brunkomin rantatie 163, 10410 Åminnefors
pr@rajakari.fi

Taina Tukia
Haatalantie 801 A, 71775 Tuovilanlahti
tainaxtukia@gmail.com

Esko Holma, varajäsen,
Vellontie 340,  21540 Preitilä
esko@holma.fi

Heini Katajisto, varajäsen
Liikolantie 570,  19700 Sysmä
sihteeri@joulupuuseura.fi

Liity jäseneksi lähettämällä allaolevalla lomakkeella viesti.

10 + 9 =

Tapahtumakalenteri

Syyskuu
Joulupuusanomat 3 ilmestyy

Lokakuu
7.10. Syyskokous, retki ja koulutustilaisuus

Marraskuu
Joulupuusanomat 4 ilmestyy

Lue lisää

Seura on perustamisestaan lähtien vastannut alan koulutuksesta ja tiedotuksesta. Molemmilla saroilla seura ja erityisesti sen monet aktiiviset jäsenet ovat tehneet ansiokasta ja pyyteetöntä työtä. Yhtenä esimerkkinä tästä on pääosin talkootyönä kirjoitettu ja toimitettu alan perusteos  Joulupuukirja – Joulupuun kasvatuksen perusteet Suomessa.

Seuraan otetaan jäseniksi sekä joulupuiden ja leikkohavujen tuotannosta kiinnostuneita että alalla jo toimivia henkilöitä ja yhteisöjä.